Henri Rousseau
Henri Rousseau (1844-1910) był francuskim malarzem, który uważany jest za przedstawiciela szkoły prymitywistów. Przez większość swojego życia pracował jako urzędnik celny, a malarstwo traktował jako swoje hobby. Choć jego prace początkowo były odrzucane przez krytyków, w końcu zaczęły zyskiwać uznanie i dzisiaj są uważane za klasyczne dzieła ...
Henri Rousseau (1844-1910) był francuskim malarzem, który uważany jest za przedstawiciela szkoły prymitywistów. Przez większość swojego życia pracował jako urzędnik celny, a malarstwo traktował jako swoje hobby. Choć jego prace początkowo były odrzucane przez krytyków, w końcu zaczęły zyskiwać uznanie i dzisiaj są uważane za klasyczne dzieła sztuki.
Jego styl malarski charakteryzuje się jasnymi kolorami, alegorycznymi obrazami i mistycznym nastrojem. Najbardziej znane prace Rousseau to "Sen" (1897), "Jungle z dżungli" (1909) i "Północny wiatr niesie dziewczynę" (1895). "Sen" przedstawia młodą kobietę leżącą na łóżku w tropikalnym lesie, otoczoną egzotycznymi zwierzętami. Praca ta stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych obrazów w historii sztuki i uważana jest za jedno z najważniejszych dzieł Rousseau.
Wiele prac Rousseau przedstawia motywy egzotyczne, zwierzęce i związane z naturą. Rousseau nie miał jednak doświadczenia z tropikalnymi krajobrazami ani egzotycznymi zwierzętami, a większość jego prac powstała na podstawie wyobrażeń i snów. Jego prace były inspiracją dla wielu artystów, w tym dla surrealistów, którzy uznali go za prekursora ruchu.
Rousseau zmarł w 1910 roku, ale jego wpływ na sztukę trwał dalej. Jego stylem malowania i motywami były inspiracją dla wielu artystów XX wieku, w tym dla Picassa i Matisse'a. Dzisiaj jego prace są uważane za skarby sztuki i wiele z nich znajduje się w muzeach na całym świecie.

Więcej

Henri Rousseau Jest 5 produktów.

Pokazuje 1 - 5 z 5 elementów
Pokazuje 1 - 5 z 5 elementów